Dwiescie lat chirurgii

W artykule z okazji 200. rocznicy autorstwa Gawande (wydanie z 3 maja) 1 pominięto fakt, że pierwszym zabiegiem chirurgicznym jamy brzusznej w Stanach Zjednoczonych była ovariotomy wykonana w 1809 r. W Danville w stanie Kentucky przez dr Ephraima McDowella. Ta niezwykła historia, jak również opis procedury, jest powiedziany przez Johna L. Wilsona w jego manuskrypcie z roku 1998 Stanford University School of Medicine and the Preecessor Schools: An Historical Perspective dostępnym w Lane Medical Library w Stanford ( elane.stanford.edu/wilson/html/chap4/chap4-sect10.html).
John A. McDowell, MD
Androscoggin Valley Hospital, Berlin, NH
Jan. org
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
1 Odniesienie1. Gawande A. Dwieście lat operacji. N Engl J Med 2012; 366: 1716-1723
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
Johns Collins Warren (1778-1856) miał duże zainteresow anie zagadnieniami okulistycznymi i opublikował trzy artykuły na ten temat – pierwszy na temat chirurgii zaćmy1 i dwa pozostałe opisujące przypadki urazu ocznego, zapalenia oka i zalecenia pijawek w celu przywrócenia utraconego wzroku .2,3 Mimo to jego oryginalny wkład w okulistyce nie jest znany. Tak więc niedawna analiza artykułu Gawande a z Warren na temat chirurgii zaćmy zasługuje na dalszą dyskusję.
Jacques Daviel (1696-1762) wprowadził już technikę zewnątrztorebkową ekstrakcji soczewki w 1747 roku. Charles de Saint-Yves (1667-1733) w 17224 był pierwszym, który usunął nienaruszony soczewkę, która została przesunięta z powodu urazu w przedniej komorze . Znacznie wcześniej Sushruta (600 pne) opracował technikę wyrzucania poza korowymi masami.5
Podsumowując, w czasach Warrena technika ekstrakcji soczewek była znana od co najmniej 65 lat. W związku z tym nie można twierdzić, że opublikował nowe podejście do leczenia zaćmy .
Dr n. Med. Andrzej Grzybowski
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn, Polska
ae. com
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
5 Referencje1. Warren JC. Przypadek operacji za wtórną zaćmę. N Engl J Med Surg 1812; 1: 194-195
Pełny tekst
2. Warren JC. Obserwacje niektórych chorych oczu. N Engl J Med Surg 1813; 2: 271-277
Pełny tekst
3. Warren JC. Obserwacje niektórych zaburzeń oczu. N Engl J Med Surg 1816; 5: 148-155
Pełny tekst
4. Saint-Yves C. Nouveau traite des maladies des yeux, les remedes qui y conviennent i les operations de chirurgie que leurs guerisons exigent. Paryż: Pierre Augustin Le Mercier, 1722, 260.

5. Mehta H. Usunięcie zaćmy pozaustrojowej – nie couching – pionierem Sushruty. Surv Ophthalmol 2011; 56: 276-277
Crossref Web of Science Medline
Odpowiedź
Autor odpowiada: McDowell słusznie zauważa, że ??pie rwsza ovariotomy była w rzeczywistości w 1809 r. – na zwykłym stole w domu doktora Ephraima McDowella – a nie w latach pięćdziesiątych. Mimo to minęło wiele dziesięcioleci zanim inni podjęli procedurę, ze względu na jej poważne niebezpieczeństwa w przypadku braku znieczulenia lub antyseptyki. Przypływ doniesień o udanej histerektomii i ovariotomy, która zaczęła pojawiać się po pojawieniu się znieczulenia eterowego, wskazywał, że chirurdzy pewności w końcu czuli, że mogą teraz bezpiecznie penetrować brzuch.
Podobnie Grzybowski ma rację, zauważając, że opis procedury zaćmy opisanej przez dr Johna Collinsa Warrena nie dotyczył całkowicie nowej procedury, a raczej konkretnej techniki opracowanej przez pana Gibsona. Jestem wdzięczny obu pisarzom listowym.
Atul Gawande, MD, MPH
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA
Od czasu publikacji artykułu autor nie zgłasza żadnego potencjalnego konfliktu interesów.
Powoła nie się na artykuł (1)
Blisko
[patrz też: lek do inhalacji berodual, poradnia gastroenterologiczna dla dzieci, osteoprotegeryna ]

Powiązane tematy z artykułem: lek do inhalacji berodual osteoprotegeryna poradnia gastroenterologiczna dla dzieci