Cud i przywilej: Opowiadanie o półwieczu postępu naukowego ad

Louis, Moore przyjął przewodnictwo w wieku 34 lat. Założył pierwsze laboratorium badań chirurgicznych w Brigham, w sąsiedztwie swojego biura, gdzie kontynuował swoje klasyczne studia nad składem ciała i reakcją na uraz. Rzeczywiście, jego książki Metaboliczne reakcje na chirurgię i opiekę metaboliczną chorego chirurga były uważane za biblii w tej dziedzinie dla wszystkich młodych klinicystów. Początkowa historia przeszczepów w Brigham jest fascynująca, ale być może Moore widzi to trochę przez okulary w kolorze Brighama, ponieważ zarówno Francja, jak i Wielka Brytania mogłyby twierdzić, że były zaangażowane w te wczesne pionierskie dni, z Küss, Dubost i Hamburger w Paryżu oraz Woodruff, Dempster i Shackman w Wielkiej Brytanii, a także Calne po jego powrocie z Bostonu. Stwierdziłem też, że to niedopatrzenie, że jednostka Hume a w Richmond w stanie Wirginia nie otrzymuje żadnej wzmianki; z pewnością w połowie lat sześćdziesiątych, kiedy wchodziłem na pole, uważano je za prawdopodobnie najważniejszą jednostkę na świecie.
Relacja Moore a z historii operacji kardiochirurgicznej, a zwłaszcza opracowanie pompy-oksygenatora przez Gibbona – ponownie pierwszy w MGH, a później w Filadelfii – jest wciągającym opisem podejścia Gibbona do idei, którą miał podczas siedzenia w z łóżka pacjenta umierającego z powodu masywnego zatoru płucnego. W przeciwieństwie do tego opowieść o stukotach Hufnagela, które zostały wypuszczone z furgonetki w drodze do Waszyngtonu przez dobrze zorientowanego strażnika stacji benzynowej, jest zabawna. Ponieważ mieli prototypowe zawory kulowe w swoich aortach, psy były bezcennymi zwierzętami laboratoryjnymi. Ostatecznie wszyscy zostali złapani, kiedy Moore dał stetoskopy psim łapaczom, aby nasłuchiwały kliknięcia zaworów u wszystkich bezpańskich psów, które zostały schwytane.
Moore spędził dwa miesiące w konflikcie koreańskim – jego jedynym doświadczeniu w wojnie – i pozostało niezatarte wrażenie. Jego usługi w komitetach licznych organizacji rządowych, takich jak National Institutes of Health, Uniformed Services University of Health Sciences oraz National Aeronautics and Space Administration (ostatnia z nich stanowiła przedmiot do jego ostatecznej publikacji), podkreślają jego zaangażowanie w obsługę dobra wspólnego. Jego porównanie podróży do Waszyngtonu, w nocnym pociągu w latach 50. i 60. z podróżami wczesnymi rannymi lotami w latach 80., dostarcza zbawiennej lektury dla tych z nas, którzy dziś robią takie wycieczki. Zabawny opis jego nocnego lotu z Seattle jest chyba moim ulubionym, bo tylko skromny człowiek mógł opowiedzieć tę historię tak jak on.
Omówiłem tylko niektóre z atrakcji tej zabawnej i pouczającej autobiografii, napisanej przez człowieka, który przez niemal pół wieku wniósł duży wkład w chirurgię akademicką. Nikt nie może nie lubić czytać historii operacji, widzianej oczami człowieka, który doświadczył tego wszystkiego i który sam wniósł wiele znaczących wkładów.
Peter J. Morris, FRS
University of Oxford, Oxford OX3 9DU, Wielka Brytania

[więcej w: olx papugi, mięśnie mimiczne twarzy anatomia, kubki termiczne allegro ]

Powiązane tematy z artykułem: kubki termiczne allegro mięśnie mimiczne twarzy anatomia olx papugi